مخراجکاری

مخراجکاری

اگر شما علاقه مند به خرید جواهرات هستید, شاید گاهی لزوم آنرا حس کرده اید که درباره صنعت و هنر طلا و جواهر, اطلاعات بیشتری داشته باشید. مخراجکاری یکی از زمینه هایی است که آشنایی و شناخت انوع روشهای آن, در انتخاب جواهرات به کمک شما می آید. در این مقاله به توضیح مخراجکاری و اصطلاحات آن, و بررسی انواع مخراجکاری خواهیم پرداخت.

 

مخراجکاری:

مخراجکاری اصلی ترین مرحله نهایی ساخت زیورآلاتی است که از تلفیق سنگ و فلز ساخته میشوند. نحوه قرار گرفتن سنگ یا نگین بر روی زیورآلات و فلزات را مخراجکاری گویند. مخراجکاری, یکی از مراحل اساسی و نهایی ساخت زیورالات جواهرنشان هست, که دقت و ظرافت در اجرای این مرحله, تاثیر بسزایی در کیفیت و قیمت نهایی جواهر خواهد داشت.

نحوه قرارگیری سنگ بر روی طلا یا فلزات دیگر, روشهای مختلفی دارد و به فراخور هر روش, سنگ یا جواهر خاص با تراش ویژه ای استفاده میگردد. حساسیت مرحله مخراجکاری در اینست که, اگر در حین مخراج کاری پایه های نگهدارنده سنگ, به خوبی سنگ را در محل خود نگه ندارد به مرور به سنگ آسیب وارد میشود و از کیفیت آن کاسته میشود. نکته دیگر اینکه, برای تثبیت بیشتر جواهرات بر پایه, استفاده از هیچگونه چسب و مواد شیمیایی مجاز نمیباشد و جواهر بدون هیچ واسطه ای و با مهارت مخراجکار باید بر پایه نگین فلزی سوار شود. به همین دلیل دقت و ظرافت در فشردن پایه های جواهر حسایت زیادی دارد, و در صورتیکه اندکی فشار بیشتر بر روی سنگ وارد شود, پریدگی یا ترک خوردگی در سنگ ایجاد شده و یا بر اثر استفاده نادرست از ابزار، روی پایه های نگه دارنده خط و خش ایجاد میگردد, که همه بر کیفیت و ارزش نهایی جواهر تاثیر داشته و در تعیین قیمت نهایی آن تاثیر چشمگیری دارد.

 

- پایه سنگفرشی (Pave)

مرحله  مخراجکاری زمانی حساستر میگردد که, بجای نشاندن سنگی درشت بر چنگک های نگهدارنده نگین (همچون انگشتر های سولیتر)، بخواهیم سنگهای کوچک و ظریف را بر گوشواره و گردنبند جای گذاری نماییم. از انواع چینش الماس و نگین های ریز میتوان به روش سنگفرشی اشاره نمود.

وقتی که سطح جواهرات, از تعدادی الماس ریز پوشیده شده باشد، بطوریکه سطح وسیعی از زیور را بصورت یکپارچه پوشش دهد, پایه سنگفرشی نامیده می نامند. در این نوع پایه، اندازه الماس ها باید دقیقاً یکسان باشند و با نظمی هندسی و موزاییکی در کنار یکدیگر جاگذاری شوند. سایز الماسها اگرچه بسیار کوچک است، اما کیفیت آن و نظم و دقت در نحوه مخراجکاری و نشاندن سنگ بر پایه, بر پراکندگی نور و جلوه و درخشش جواهر, تاثیر بسزایی دارد. معمولا در قیمت گذاری جواهرات هر چه سنگ درشتتر باشد, ارزش بیشتری دارد, اما از آنجا که شیوه مخراجکاری سنگفرشی دقت و زحمت زیادی را میطلبد, بنابراین قیمت بالای این جواهرات منطقی خواهد بود.

 

- پایه بالرین Ballerina) )

پایه بالرین, از انواع کلاسیک فرمهای قرار گیری سنگهای قیمتی و جواهرات با تراش باگت, بر زیورآلات است. نام گذاری این نوع جواهرات به بالرین (Ballerina)، بواسطه تشابه نحوه قرارگیری و چیدمان سنگها به شکل دامن بالرین هاست. در این نوع جواهرات, سنگهای مخروطی شکل با تراش باگت, به دور یک مرکز ردیف شده و با فرمی مخروطی شکل در کنار هم چیده شده و ظاهری مانند دامن بالرین ها را به وجود می آورند.


در مقالات بعدی به شیوه ها و روشهای گوناگون مخراجکاری خواهیم پرداخت...
 

نظرات کاربران

نظر شما در مورد این پست

 
   
 
سروش
گوگل پلاس
تلگرام
اینستاگرام
آپارات
فیس بوک