یلدا ، انقلاب زمستانی

یلدا ، انقلاب زمستانی

شب یلدا (شب چله) در سایر کشور ها انقلاب زمستانی نام دارد .یلدا زمان بین غروب آفتاب اخرین روز پاییز تا طلوع آفتاب اولین روز زمستان است .


 

 

 

 

 

 

 

شب یلدا یکی از کهن ترین جشن های ایرانی است که در ایران و دیگر کشور ها با آداب خاصی برگزار می شود.شب یلدا - واژه سریانی زبان رایج مسیحی ها -که در تقویم ابوریحان بیرونی میلاد اکبر یا میلاد خورشید نام دارد از زمان داریوش به تقویم ایرانیان وارد شد .شب یلدا ( شب چله (در سایر کشور ها انقلاب زمستانی نام دارد .یلدا زمان بین غروب آفتاب اخرین روز پاییز تا طلوع آفتاب اولین روز زمستان است .

از جمله آداب شب یلدا میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

1. روشن کردن آتش برای دفع تاریکی و نحسی

2. خوردن تنقلات مانند هندوانه و انار و ... که سرخی میوه ها به سرخی و نور خورشید اشاره دارد

3. شاهنامه خوانی - باز کردن دل تاریکی شب به دورانی که هرگز ندیده ایم  

4. فالگیری با دیوان حافظ ، اشعار طرب انگیز حافظ برای نوید فردایی که واری همه سختی های روزگار ، منتظر ماست

5.بردن هدایا و خنچه عروس و داماد  برای این بود که عروس در طولانیترین شب سال احساس تنهایی نکند.

شب یلدا برای کسانی که تازه نامزد کرده و یا در عقد به سر می برند حال و هوای دیگری دارند.تازه داماد ها برای نو عروس خود طبق پیشکشی می برند.این کار بهانه ایست برای نزدیکتر شدن دو خانواده و ابراز محبت به نو عروس چون از دیرباز نامزدها فقط در شب های خاصی اجازه داشتند یکدیگر را ببینند که یلدا یکی از آن شب هاست.در این طبق پیشکشی هدایایی از طرف داماد به عروس تقدیم می شود.هدایا عبارتند از پارچه و لباس زمستانی ،کفش و قطعه ای طلای هدیه  برای عروس که سمبل شب یلداست
.از جمله هدایایی که برای چنین شبی پیشنهاد می شود

گوشواره طلا انار
    

دستبند های طلا  انار و هندوانه


آویز طلا  انار یا هندوانه
       

 

نیم ست طلا انار

                  

سایر هدایای طلای ویژه شب یلدا را میتوانید در این بخش مشاهده نمایید .

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید شب یلدا در پاکستان ،افغانستان،تاجیکستان،شرق آسیا،ژاپن، اسکات لند و روسیه برگزار میشود .

شب یلدا در پاکستان

مردم پاکستان درین شب حمام زمستانی میروند،حمامی ایستاده از صبح تا بعد از ظهر آخرین روز پاییز.مردان باید در حالی که آب روی سرشان میریزند نان هم در دستشان باشد . بعد از حمام جشن شروع میشود همراه با آتش بازی و یک شام خوشمزه به نام شکمچه پز

شب یلدا در افغانستان

شب یلدا در افغانستان بسیار شبیه به ایرانیان برگزار میشود.

شب یلدا در تاجیکستان

در تاجیکستان هم رسم و رسوم شب یلدا به ایران بسیار نزدیک است .مردم در این شب نان شیرینی های خوشمزه ای به شکل موجودات زنده درست میکنند.جداره ی پنجره ها را با پوستین ، پر میکنند.چرمی از سقف آویزان و در حیاط گندم می پاشند.

شب یلدا در شرق آسیا

چینی ها درین شب دورهم نان شیرینی و چایی میخورند آنها اعتقاد دارند درین شب روح یک شکارچی به خانه هایشان می آید تا غذایی پیدا کند.در کره جنوبی نان شیرینی با لوبیای قرمز میخورند .اطراف خانه آب میریزند تا نیروهای بد دورشوند.

شب یلدا در ژاپن

ژاپنی ها به شب یلدا توئوجی میگویند .آنها درین شب برای دفع انرژی بد وبرای اینکه تا اخر زمستان سرما نخورند حمام نارنج میگیرند و میوه و سبزی میخورند.

شب یلدا در اسکات لند

شب یلدا در اسکات لند بسیار شبیه چهارشنبه سوری ما انجام میشود.یک نفر با موهای سیاه و بلند برای گرفتن خوراکی در همسایه ها را میزند.

شب یلدا در روسیه

آنها درین شب علاوه بر نیایش ، نان و پنیر و عسل میخورند خیابان ها را چراغانی کرده و برای هم کلوچه خانگی میبرند .

 

در حال حاضر که قریب به یک سوم خانوادهها تک فرزند هستند، هم کودکان در برقراری ارتباط مشکلاتی دارند و هم برخی اعضای فامیل نمیتوانند الگوی درستی را نشان بدهند. در این رفت و آمدها، اعضای خانواده نحوه برخورد با یک کودک را بهتر یاد میگیرند و با فرزند شما روابطی صمیمانهتر برقرار میکنند.در سبک جدید زندگی و دل مشغولی های امروز تجدید دیدارها و بازسازی روابط فرسوده و آسیبدیده گذشته در یلدا یک غنیمت است، چراکه در طول سال مشغلههای کاری مانع از آن میشود که به اندازه کافی به دیدار اقوام بپردازیم.

نظرات کاربران

نظر شما در مورد این پست

 
   
 
سروش
گوگل پلاس
تلگرام
اینستاگرام
آپارات
فیس بوک